Evde Künefe Yapımı

Evde Künefe Yapımı

Bildiğiniz üzere künefe tatlısı yiyenin unutamayacağı bir lezzettir. Günün her saati bu tatlı bulunmaz ama günün her saati canınızın isteyebileceği bir tatlıdır. Böyle bir durumda evde bulunduracağınız basit birkaç malzeme ile bu tatlıyı şipşak yapabilirsiniz. İyi bir künefe yapımı için püf nokta peynirdir. Künefe için özel olarak üretilen tuzsuz hatay peyniri bu tatlının lezzetini veren sırdır.

malzemeler
1 paket ince tel kadayıf
Yarım paket tereyağ (250 gr)
300 gr tuzsuz peynir (Hatay peyniri)
Antep fıstığı
3,5 su bardağı su
3 su bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı limon suyu

hazirlanisi
Şerbet yapımı için su ve şeker bir tencere içerisinde karıştırılır. Şerbet şekerlenmesin diye içerisine limon suyu eklenir ve kaynatılır. Ilıması için bir kenara bırakılır. Yuvarlak bir tepsi tereyağı ile yağlanır. Tel kadayıfın yarısı tepsinin altına arada boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir. Peynir küçük küçük parçalanıp üzerine serpilir. Üzerine tekrar boşluk kalmayacak şekilde kalan kadayıf yerleştirilir. Ocağın üzerinde kadayıfın altı kızarana kadar pişirilir. Sonra tatlı alt üst edilerek kızarmayan yüzeyde pişirilirmiş olur. Şerbet üzerine dökülerek çekene kadar beklenir. Zaten künefenin peyniri erimiş olacağı için bıçak yardımıyla çizgiler çekilerek antep fıstığı ile süslenir. Hemen servis yapılmayacaksa pişirmeyin. Pişmiş künefe en fazla bir gün bekletilir. Zaten peynirin erimesi gerektiği için yenileceği zaman pişirilmesi en doğru olanıdır.
afiyet

Yorumla

Lütfen isminizi giriniz

Gerekli

Lütfen doğru bir e-mail adresi giriniz.

Gerekli

Please enter your message

Filizteyze.com © 2018 . Tüm Hakları Saklıdır. Bu siteye giren herkes Gizlilik Sözleşmesi'nde yer alan maddeleri kabul etmiş sayılır.YASAL UYARI

Dizayn: Tripwith.us

Altyapı: WordPress